واسونک 002 - شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی

واسونک بهترین مستند جشنواره فیلم کوتاه شیراز

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه پنجشنبه در آیینی که در پایان این جشنواره برگزار شد برگزیدگان ۴ بخش جشنواره معرفی شدند در بخش معرفی مستندهای برتر ششمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به دلیل پژوهش مناسب و ساختار منسجم در بیان موضوع به فیلم «واسونک» به کارگردانی مشترک محسن مقدم و امید شریفی تعلق گرفت.

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش را رهایی به کارگردانی میلاد خورشیدی به دلیل حساسیت فیلمساز نسبت به یک موضوع اجتماعی کسب کرد.فیلم داستانی ژیلا برای خلق یک قصه جذاب از یک سوژه  خاص، جایزه ویژه هیئت داوران را در غیاب فیلمساز آن دریافت داشت.در بخش پویانمایی ششمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به عروسک چینی بابا تعلق گرفت. این درحالیست که در این بخش، بچه همه به کارگردانی سید محمد فاطمی لوح تقدیر و جایزه نقدی را دریافت کرد.

همچنین در بخش تجربی ششمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز، لوح تقدیر و جایزه نقدی به اتفاق آرا به دلیل تطابق با تعاریف سینمای مستند در فرم و محتوا به فیلم «۳۶۰ درجه» به کارگردانی آزاده مسیح زاده تعلق گرفت. در این بخش تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به دلیل نگاه تجربی در فرم و محتوا به دور و دورتر با کارگردانی احسان شادمانی تعلق گرفت.

بخش داستانی این جشنواره نیز برگزیدگانی داشت که فیلم از من نترس به کارگردانی نگین امین زاده به خاطر کارگردانی منسجم، ریتم مناسب و خلق مناسب یک موقعیت تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی را دریافت و سعید کشاورزی نیز برای کارگردانی فیلم یک سالگی لوح تقدیر و جایزه نقدی مورد تقدیر قرار گرفت.

این درحالیست که هیئت داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز که با حضور عباس بیاتی، مینا کشاورز و محسن امیریوسفی این رقابت را شکل داد برای نخستین بار با توجه به تعداد زیاد فیلم هایی که نخستین ساخته ی فیلمسازشان است بهترین فیلم اول را به پیشنهاد دبیر جشنواره در نظر گرفتند بنابر این در بخش یادشده به اتفاق آرا جایزه بهترین فیلم اول به طور مشترک به چهل سالگی به کارگردانی محمدهادی هنرپیشه و ما، نگاه به کارگردانی آرمین یاری داده شد.

رضا شریفی شرکت فیلم سازی زوم شیراز
واسونک 003 - شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی
واسونک 001 - شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی

پوستر فیلم

واسونک 004- شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی

شناسنامه فیلم

واسونک میراث فرهنگ معنوی ماست و ترانه ایست شادمانه که از دیر باز مردم خطه فارس در آیین های مختلف ازدواج در کوی و گذرها برای عروس و دامادها می خواندند و صفات هر کدام را بر می شمردند. این مستند کوششی است در ثبت این رسم زیبا و دلنشین ، رسمی که به واسطه تغییر فرهنگ مردم در معرض نابودیست. در فیلم سعی شده واسونک از نقطه نظر کارشناسان مختلف در رشته های چون  موسیقی ، ادبیات ، مردم شناسی و زبانشناسی مورد بررسی قرار گیرد اما راویان اصلی واسونک پدربزرگ ها و مادر بزرگ هایی هستند که به سبب کهولت سن ، بازگویی یادها و خاطرات شان کمی سخت شده است .

کارگردان : امید شریفی و محسن مقدم
تهیه کننده : رضا شریفی
تصویربرداری : امید شریفی
صدابردار : رضا شریفی
تدوین : رضا شریفی
طراح تیتراژ : الهام زارع
تصویربردار فسا : محمدرضا پیروی

برنده بهترین فیلم مستند / نخستین جشنواره فیلم بمانی / دی ماه ۹۳ / تهران

برنده بهترین تحقیق و پژوهش مستند / پنجاه دومین چشنواره منطقه ای اروند / اسفند ۹۳ / آبادان

منتخب فیلم مستند / سی و دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران / مهرماه  ۹۳ / تهران

برنده بهترین فیلم مستند / ششمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز / دی ماه ۹۳ / شیراز

برنده بهترین فیلم میراث فرهنگی / یازدهمین جشنواره کل گراش / اسفند ماه  ۹۳ / گراش

دانلود بسته خبری
بسته خبری، شامل مشخصات دقیق  تولید فیلم همراه با مصاحبه عوامل  فیلم را از اینجا دانلود نمایید .