جشنواره کل گراش- گروه فیلم سازی زوم شیراز

آ… در سرزمین بایر برنده دو جایزه کل گراش

آیین اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه کل گراش با حضور مسئولین شهرستان و دکتر بهزاد مریدی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۱۴ اسفندماه در گراش برگزار شد. مهدی نادری، جمشید برزگر و آیدا پناهنده سه فیلم‌سازی که کار خود را با ساخت فیلم‌های کوتاه آغاز کرد‌ه‌اند و از کارگردانان آینده‌دار سینمای ایران هستند، داوری این دوره از جشنواره را بر عهده داشتند.

به جز سه داور اصلی، دکتر کاوه فتاحی نیز در داوری بخش میراث فرهنگی همکاری داشت.جشنواره فیلم کوتاه کل در سه بخش داستانی، مستند و تجربی برگزار می‌شود و داوران برگزیدگان هر بخش را معرفی می‌کنند.

در بخش داستانی که شلوغ‌ترین بخش این دوره از جشنواره بود، تندیس بهترین فیلم به قمارباز ساخته کریم‌ لک‌زاده به تهیه‌کنندگی انجمن سینمای جوان ایران رسید. فیلم‌های دور و دورتر از احسان شادمانی و صدای نرگس از هادی رهبر دیگر نامزدهای این بخش بودند. کارگردان قمارباز برای دریافت جایزه خود در سالن حضور نداشت.

در بخش مستند تندیس فیلم برتر به «پدر، مادر، علی، رضا و من» ساخته هانیه یوسفیان رسید. پنج فیلم «جل»، «اوزال»، «دارالسلام»، «دایکندی شهری دور از وطن» و «من می‌خوام معتاد بشم» نامزدهای فیلم مستند بودند.

در بخش فیلم‌های تجربی، داوران بحث‌های زیادی داشتند. در نهایت تندیس این بخش به فیلم «آ… در سرزمین بایر» ساخته کیانوش جهاندیده از شیراز رسید.

داوران از فیلم «یک پلان بلند» ساخته حسن بیداروند هم با لوح سپاس تقدیر کردند. تایمولوژی دیگر نامزد این بخش بود.در بخش صدابرداری تندیس جشنواره به امین اردانی و سهراب بهرامی صدابرداران فیلم اوزال رسید. قمارباز، دور و دورتر و جل در این بخش نامزد بودند.تندیس بهترین تصویربرداری را اصغر بشارتی برای فیلم جل به دست آورد. بشارتی بعد از دریافت جایزه در مورد مشکلات خود برای فیلمبرداری این فیلم گفت و این که تاکنون ۲۶ جایزه برای این فیلم گرفته است. شش فیلم دیگر در این بخش نامزد بودند.

تندیس تدوین به کیانوش جهاندیده کارگردان و تدوین‌گر «آ… در سرزمین بایر» رسید.

بهمن کیارستمی تدوین‌گر فیلم «پدر، مادر، علی، رضا و من» شناخته شده‌ترین نامزد این بخش بود. مسعود میرزایی برای فیلم جل، کریم فائقیان برای خلوتگاه، کیانوش جهاندیده برای «آ… در سرزمین بایر» و صادق رسولی برای هلهله جنگ، نامزدهای دیگر بهترین تدوین‌گر بودند.کریم لک‌زاده برای فیلمنامه «قمارباز» یک تندیس دیگر را به دست آورد. صدای نرگس و آ… در سرزمین بایر دیگر نامزدهای این بخش بودند.احسان شادمانی تندیس بهترین کارگردانی را به خاطر فیلم «دور و دورتر» دریافت کرد. شادمانی خطاب به مدیر کل ارشاد فارس گفت: «در مورد پیش‌تولید فیلم بلندم خواستم خدمت برسم. وقت بدهید تا فیلم‌سازان به سمت فیلم‌های قوی‌تر بروند.» کریم لک‌زاده، صادق رسولی، کورورش جهاندیده و هانیه یوسفیان دیگر نامزدهای این بخش بودند.

داوران در بخش بازیگری یک تندیس و یک لوح تقدیر دادند. تندیس جشنواره به بهزاد دورانی بازیگر فیلم «قمارباز» رسید. اما داوران از «ساحل پیرالو» بازیگر نوجوان فیلم صدای نرگس هم تقدیر کردند. کارگردان صدای نرگس در مورد نرگس فیلم‌اش گفت: «در تمام مدارس کازرون به دنبال بازیگر گشتیم تا آخر سر بازیگر مورد نظر را در پارک در حال سرسره‌بازی پیدا کردیم. ساحل دو ماه برای بازی در این نقش تمرین کرد و وقتی موهایش را بریدیم تمام روز گریه می‌کرد.»

برادران شریفی شرکت فیلمسازی زوم شیراز
آ...در سرزمین بایر 003 - شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی
آ.. در سرزمین بایر عکس 6- شرکت فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی

پوستر فیلم

آ... در سرزمین بایر پوستر - گروه فیلم سازی زوم شیراز برادران شریفی

شناسنامه فیلم

فیلم کوتاه آ … در سرزمین بی حاصل با روایتی نو و تصویر سازی متفاوت خود داستان استادی را به تصویر می کشد که قصد دارد به زندگی خود خاتمه دهد و این کار را به روشی خاص انجام می دهد . این فیلم ارجاع هایی به داستان آلیس در سرزمین عجایب دارد و از طرفی به شعر معروف الیوت با نام سرزمین هرز دارد .

نویسنده ، تدوین و کارگردان : کیانوش جهاندیده

بازیگران:  پردیس شیروانی / لیلا دوکوهکی / هدی هادیان / فاروق مظفریان

تصویربردار: امین باقری

طراح صدا و صداگذار:کامیار بهبهانی

مدیر تولید و اصلاح رنگ : امید شریفی

تهیه کننده و صدابردار : رضا شریفی

برنده بهترین فیلم تجربی / دوازدهمین جشنواره استانی کل گراش / اسفند ماه ۹۴ / گراش

برنده بهترین تدوین / دوازدهمین جشنواره استانی کل گراش / اسفند ماه ۹۴ / گراش

کاندیدای بهترین فیلم تجربی / هفتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز  / دی ماه  ۹۴ / شیراز

دانلود بسته خبری
بسته خبری، شامل مشخصات دقیق  تولید فیلم همراه با مصاحبه عوامل  فیلم را از اینجا دانلود نمایید .